28.08.2019

VLADİMİR PUTİN, ESTA’NIN İNŞA ETTİĞİ YURİ GAGARİN HAVALİMANI’NIN AÇILIŞINI YAPTI

RUSYA’DA SIFIRDAN İNŞA EDİLEN İKİNCİ HAVALİMANI

Ruslar, Türk müteahhitlik şirketi ESTA tarafından yapımı tamamlanan Yuri Gagarin Havalimanı’nı konuşuyor… Resmi açılışı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından gerçekleştirilen havalimanı, Rusya’da sıfırdan inşa edilen ikinci havalimanı.
Dünyada ise içinde uzay müzesinin olduğu tek havalimanı olarak öne çıkan ‘Yuri Gagarin Havalimanı’nda ziyaretçiler dilerlerse kamera karşısına geçip kendilerini kozmonot olarak hissedebiliyor. Yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olan yeni havalimanı, Rus kozmonot Yuri Gagarin’in uzay dönüşünde iniş yaptığı Saratov kentinde yer alıyor.

Türk müteahhitlik firması ESTA Construction, Rusya’da ses getiren bir projeye daha imza attı. Türk şirket, Krasnodar Stadyumu ve Alman Mercedes-Benz firmasının Rusya’daki ilk üretim tesisi olan yüksek teknolojili Mercedes fabrikasının ardından şimdi de ‘Yuri Gagarin Havalimanı’nı hizmete açtı. Saratov Yuri Gagarin Uluslararası Havalimanı, 12 Nisan 1961’de uzaya çıkarak tarihe geçen ilk kozmonot Yuri Gagarin’in uzay yolculuğu dönüşü iniş yaptığı Saratov kentinde yer alıyor.

PUTİN’E, GAGARİN’İN KIZI DA EŞLİK ETTİ

Rus havacılık sektörü ve ülke ekonomisi için büyük öneme sahip olan havalimanının açılışını ise Krasnodar Stadyumu ve Mercedes Fabrikası’nda olduğu gibi yine Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı. Putin'e Gagarin'in kızı Yelena Gagarina ve uzaya çıkan ilk kadın kozmonot Valentina Tereşkova da eşlik etti.

SIFIRDAN İNŞA EDİLEN İKİNCİ HAVALİMANI

Rusya’nın sıfırdan inşa edilen 2’inci havalimanı projesi olma özelliğini taşıyan Saratov Yuri Gagarin Uluslararası Havalimanı, modern mimariyi şehrin tarihsel dokusuyla birleştirerek tasarım ve mühendislik anlamında da şimdiden büyük bir övgü almış durumda.

İÇİNDE BİR DE UZAY MÜZESİ VAR

Toplamda 43 bin 147 metrekarelik bir alana kurulu bulunan havalimanı, yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahip olarak inşa edildi. Havalimanı, ziyaretçilerin kamera karşısına geçip fotoğraflarını anında alabildiği, kendilerini kozmonot gibi hissettiren bir teknolojiyi içinde barındıran ve ayın zamanda içerisinde bir uzay müzesinin de olduğu tek havalimanı olarak öne çıkıyor.
ESTA Construction’ın modern ve kentsel mimariyi temel alarak inşa ettiği Yuri Gagarin Havalimanı, metal konstrüksiyon ve cam ağırlıklı 3 kattan oluşuyor. Havalimanı ayrıca 272 araç kapasiteli açık bir otoparktan oluşuyor.

DEV YAPILARDA ESTA İMZASI VAR

Öncesinde Avrupa’nın en akıllı stadyumu Krasnodar Arena projesini de tamamlayan, ardından Alman Mercedes firmasının Rusya’daki ilk fabrikasının inşaatını gerçekleştiren ESTA Construction, bu fabrikayı planlanandan önce, 18 ay gibi kısa bir süre içinde üretime hazır hale getirerek dikkatleri üzerine çekmişti. Rusya’nın ‘prestij yatırım’ olarak gördüğü Mercedes fabrikasının açılışı da yine Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yapılmıştı.

4 MİLYAR $’LIK PROJEYİ TESLİM ETTİ

Kurulduğu günden bugüne kadar 4 milyar dolara yakın bir işi uluslararası paydaşları ve iş ortaklarıyla teslim eden ESTA Construction tarafından 2013 yılında inşaatına başlanan ve 40 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Krasnodar Stadyumu bugün hâlâ dünyanın en akıllı spor kompleksi olarak nitelendirilmektedir. Bunun yanında 2014 Sochi Kış Olimpiyatları kapsamında yapımı gerçekleştirilen ve en üst katında Avrupa’nın birinci, dünyanın ise üçüncü en büyük yekpare cam çatısı altında, 6 bin metrekarelik devasa aquapark ve plaj barındırmasıyla dikkatleri üzerine çeken Gorkiy Gorod Alışveriş Merkezi; dünyanın en teknolojik ve ekolojik central park projesi olan “Krasnodar Central Park” gibi onlarca eşsiz proje ile adından söz ettiren ESTA Construction, Rusya’da SEC Aquarelle Pushkino Alışveriş Merkezi, Rostov Alışveriş Merkezi, MR Vodny konut ve yaşam kompleksi, Don Stroy Serdtse Stolitsa konut ve yaşam kompleksi, Domodedovo Uluslararası Havalimanı çok katlı otoparkı, MR Grup Fili City yaşam kompleksi ve Irkutsk Akıllı Kompleksi gibi çok sayıda önemli projeye de devam etmektedir.

DÜNYANIN EN BÜYÜKLERİ ARASINDA

Son yıllarda Rusya’da imza attığı simge projelerle dikkat çeken ESTA Construction, ENR tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde geçtiğimiz yıla göre 3 basamak yükselerek 156’ncı sırada yer aldı.

Sonraki Bülten

Kişisel Verilerin Korunması Gizlilik İlkeleri ve Kullanım Koşulları Çerez Politikaları

© Copyright 2021 ESTA İNŞAAT
ESTA İNŞAAT SANAYİ LOJİSTİK VE DIŞ TİCARET A.Ş., web sitesinde her türlü bilgiyi ve görseli değiştirme, düzeltme ve yayınlama hakkını saklı tutar.